Výchova štěněte

Jak odnaučit štěně kousat

Pokud štěně kouše (obvykle mají nejraději kabely, ponožky a nohy), pravděpodobně přezubuje. Nabídněte mu ke kousání něco k tomu určeného – např. vepřové ucho, bůvolí rohy nebo speciální gumové hračky, které můžete dát nachladit do lednice. Nežádanému kousání věcí předejdete i tak, že je potřete třeba citronem nebo hořkým sprejem pro pejsky proti kousání.

Pelíšek/místo

Pelíšek umístěte na jedno místo v bytě a nestěhujte ho. Když je pes v pelíšku, odměňte ho, aby si pobyt v pelíšku spojilo s příjemnými zážitky. Na začátku stačí, když pes v pelíšku vydrží 5-15 vteřin. Pochvalte ho, odměňte a řekněte povel „místo“ nebo „pelíšek„, podle toho, na co ho chcete učit. Pokud jde pes sám od sebe do pelíšku, můžete říct povel a pochválit ho. 

Dělání potřeby venku

Základem úspěchu je odhadnout, kdy bude štěně potřebovat vykonat potřebu. Štěňátka obvykle potřebují ven ihned po jídle nebo po probuzení, proto vychytejte tyto časy a vezměte štěně bezprostředně ven. Když štěně vykoná potřebu venku, pochvalte ho slovně a odměňte pamlskem ideálně do 3 vteřin od vykonání potřeby.
Pokud štěně vykoná potřebu doma a vy ho u toho nepřistihnete, netrestejte ho, nepochopí, co udělalo špatně. Pokud ho potrestáte, příště potřebu doma vykoná opět, ale mimo váš zrak. Pokud psa při vykonávání potřeby přistihnete, je nejlepší, pokud ho ihned při tom máte možnost dát na psí podložku. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *